unifile
05 شهریور 1401 - 07:02

برگ گذر موقت ویژه زائران اربعین صادر می شود

گرگان- معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی گلستان گفت: برای اینکه بتوانیم فاصله صدور گذرنامه را کمتر کنیم طی توافق با طرف عراقی، قرار شده برگ گذر ویژه اربعین صادر شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ علیرضا نصیری رضی شامگاه جمعه در گفتگو با خبرنگاران اظهارکرد: با تلاش مسئولان صدور روادید برای زوار اربعین حسینی تسهیل می‌شود.

خبرنگار مهراظهارکردمعاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گلستان گفت: کسانی که تاریخ گذرنامه‌شان منقضی شده و یا تاریخ اعتبار آن کمتر از یک ماه است، از روز شنبه می‌توانند به اداره گذرنامه مراکز استان یا شهرستان‌هایی که این اداره در آن فعال است، مراجعه کرده و همکاران ما مُهر تمدید ۶ ماهه بر گذرنامه‌شان می‌زنند تا بتوانند یکبار خروج آن هم به مقصد عراق داشته باشند که البته این تمدید هیچ هزینه‌ای نخواهد داشت.

اداره دریکبارتمدیدوی با اشاره به فرآیند صدور «برگ گذر موقت» ویژه اربعین، اضافه کرد: برای اینکه بتوانیم فاصله صدور گذرنامه را کمتر کنیم و هزینه کمتری به زائران تحمیل شود، طی توافق با طرف عراقی، قرار شد برگ گذر ویژه اربعین صادر شود؛ این برگ گذر موقت فقط برای یک بار است اما فرآیند صدور آن متفاوت است؛ یعنی شهروندان باید به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کرده و یا درخواست صدور گذرنامه بدهند و هزینه آن را بپردازند و یا اینکه درخواست صدور «برگ گذر موقت» می‌کنند که تنها هزینه آن هزینه پست است.

اربعین صادرامانصیری رضی تصریح کرد: فرآیند صدور برای ما ۲۴ ساعت طول می‌کشد اما تا زمانی که از طریق پست به دست درخواست کننده برسد، بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت زمان می‌برد.

امامعاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گلستان ادامه داد: از روز اول صفر (دوشنبه ۷ شهریور) آمادگی پذیرش درخواست‌های مردم برای صدور برگ گذر موقت را داریم اما تلاش می‌کنیم که این زمان زودتر شود و از روز شنبه کار را آغاز کنیم.

اماوی گفت: قبلاً صدور گذرنامه اصلی سه روز طول می‌کشید، اما در هفته‌های اخیر با توجه به حجم درخواست‌ها، بین یک هفته تا ۱۰ روز زمان می‌برد.

امانصیری رضی تصریح کرد: تمدید گذرنامه‌های منقضی شده و یا آن‌هایی که کمتر از یک ماه اعتبار دارند، فقط در شعبات و ادارات گذرنامه انجام می‌شود و هیچ تمدیدی در مرز نداریم.

تمدیدیمرزمعاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گلستان درباره چگونگی حضور دانشجویان، سربازان و مشمولان غایب در راهپیمایی اربعین حسینی (ع) گفت: دانشجویان و طلاب می‌توانند از طریق مدرسه یا دانشگاه خود در سایت نظام وظیفه ثبت نام کرده و به آنان مجوز داده می‌شود که بدون توثیق وثیقه از مرز خارج شوند اما مشمولان غایب اجازه خروج ندارند؛ این موضوع، قانون است.

ع)نظامثبت نامتوثیقاماوی همچنین افزود: سربازان هم می‌توانند از طریق حفاظت اطلاعات پادگان‌های خود درخواست خروج از کشور بدهند و با درخواست‌شان موافقت خواهد شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 663488